KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
       
FAKÜLTE BİLGİ SISTEMİ
Şifremi Unuttum?
 
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ

Tanıtım

Biyomedikal Mühendisliği, mühendislik teknik ve bilgisini kullanarak teşhis ve tedavi için yeni teknik ve yöntemlerin geliştirilmesi, arızalı vücut kısımlarının desteklenmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Biyomedikal Mühendisliği, 1950'li yılların başlarında yeşermeye başlayan ve 1970'den sonra çok hızlı bir gelişim gösteren disiplinler arası bir konudur. Konunun geniş kapsamlı, sağlıkla ilgili olması ve çeşitli disiplinlerle ilişkili olması çok değişik dallarda uzmanlaşmış kişilerin ilgisini çekmiş ve bu durum, konunun hızlı gelişimini sağlamıştır. Gelişimi boyunca çeşitli tanım tartışmaları yapılmış ve Amerikan Millî Mühendislik Akademisi 1971'de yayınlandığı bir raporda konunun niteliğini belirlemiş ve üç ana dala ayırmıştır:

  1. Biyomühendislik: Biyolojik sistemlerin tanınmasında ve tıbbi uygulamaların gelişmesinde mühendislik teknik ve görüşlerinin uygulanması;
  2. Medikal Mühendislik: Biyoloji ve tıpta kullanılan cihaz, malzeme, teşhis ve tedavi düzenleri, yapay organlar ve diğer düzenlerin geliştirilmesinde mühendislik teknik ve görüşlerinin kullanımı;
  3. Klinik Mühendisliği: Çeşitli kuruluşlar (üniversiteler, hastaneler, devlet ve endüstri vb. kuruluşlar) içindeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için mühendislik görüş, yöntem ve tekniklerinin uygulanması.

Kaynak:

Tıp Elektroniği, Prof.Dr. Ertuğrul YAZGAN, Doç.Dr. Mehmet KORÜREK, İstanbul: İTÜ, 1996, s. 1.2, ISBN 975-561-073-1.

YÖK Lisans Atlası Bilgileri

Bölüm logo paketini indirmek için tıklayınız.

Duyurular   Tüm Duyurular
Etkinlikler   Tüm Etkinlikler

Diplomaeki

KBÜ Diploma Eki Etiketi

SAYFAYA GiT

KBUakts

KBÜ AKTS Bilgi Paketi

SAYFAYA GiT

OBSotomasyon

KBÜ Öğrenci Otomasyon Sistemi

SAYFAYA GiT

© Fakülte Web Komisyonu