2021-2022 Güz Dönemi ÜSD Vize Sınavları Hakkında

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı ÜSD (Üniversite Seçmeli Ders) Ara Sınavları 04-05 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacaktır. ÜSD sınavlarına öğrenciler kendi fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulunda, kendi fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulu tarafından belirtilen dersliklerde gireceklerdir. Bu nedenle sınav gününden önce öğrencilerin kendi fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulu tarafından açıklanacak sınav yerlerini öğrenmeleri gerekmektedir.


Sınavlar aşağıda belirtilen dersler haricinde UNIKA sınav sistemi üzerinden ve gözetimli olarak yapılacaktır. UNIKA sınav sistemi dışında yapılacak olan aşağıdaki derslerin sınavları hakkında ise ilgili dersten sorumlu öğretim elemanından bilgi edinilebilir.

  • ÜSD230 - Web Tasarımı
  • ÜSD285 - Economic and Financial Indicators
  • ÜSD304 - Foreign Policy Analysis
  • ÜSD308 - Hüsnü Hat
  • ÜSD309 - Geleneksel Türk Sanatları - Minyatür

Diğer ÜSD dersleri ise aşağıdaki bağlantıda yer alan Excel tablolarında belirtildiği şekilde koyu renkte işaretlenen sınıflarda ve gözetmen eşliğinde yapılacaktır:


2021-2022 Güz Dönemi ÜSD Vize Sınav Programı


ÜSD SINAVLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME:

  • Öğrencilerin UNIKA sistemindeki sınavlarda kullanacakları mobil cihazlar, tabletler ve bilgisayarlardan sınav sistemine erişebilmeleri için yazılımlar hazırlanmıştır. Sınav sistemi yazılımları kullanılarak sınavlara giriş yapılması gerekmektedir. Öğrenciler, UNIKA sınav sistemi/programı yüklü olduğu herhangi bir cihaz ile sınavlara katılabilir. Sınav sırasında kullanılacak cihazlar ve cihazların pil durumları öğrencilerin kendi sorumluluğundadır. Sınava girecek öğrencilerin sınav süresince sorun yaşamayacak şekilde cihazlarını hazır tutmaları gerekmektedir.
  • Öğrencilerin sınavlardan 15 dakika öncesinde sınıf kapılarında bulunmaları ve sosyal mesafe ile maske takmaya dikkat etmeleri önemlidir. Gözetmenler, öğrencilerin yanlarında getirmek zorunda oldukları okul/öğrenci kimliği ile nüfus cüzdanı/kağıdı veya pasaportu kontrol ederek öğrencileri (karekod okutmak suretiyle) sınava alacaklardır. Öğrencilerin UNİKA sistemine giriş yapabilmeleri için mutlaka sınav sistemi yazılımlarını kullanması gerekmektedir. Bu yazılımlar dışında sisteme tarayıcılar aracılığıyla giriş yapılabilecek olunsa bile öğrencilerin sınava erişimlerine izin verilmeyecektir.
  • Sınava başlandıktan sonra sınav ekranından çıkan öğrencilerin tekrar sınava erişim sağlayabilmeleri, gözetmenlerin öğrenci karekodunu tekrar okutması durumunda mümkün olabilir. Öğrenciler sınav süresi boyunca gözetmenlerin sınav düzenine dair talimatlarına uymakla yükümlüdürler. Öğrenciler SINAVI BİTİR butonuna basıp karşılarına gelen yeni ekranı onaylamaları durumunda sınavları sona ermiş olur ve artık gözetmen tarafından karekodları okutturulamaz. Öğrenciler sınavların ilk 15 dakikası sınavdan ayrılamazlar. Sonrasında ise öğrenciler ekranlarını gözetmene göstererek onay almaları halinde sınav salonunu terk edebilirler. Sınav sırasında beklenmedik sağlık sorunu olması halinde ise gözetmene tutanak tutturularak öğrenciler sınav salonunu terk edebilirler. Herhangi bir nedenle sınav salonunda olmasına rağmen UNİKA sınav sisteminde sınav ekranını göremeyen öğrencilerin bu durumu sınav görevlilerine bildirmeleri ve durumun kontrol edilmesini talep etmeleri gerekmektedir. Sınav saatinde sınav tanımlı olduğu halde ekranında sınav yoksa ilgili öğrenci sınava alınmaz ve telafi tanımlanma durumu değerlendirilmek üzere öğrenci bilgileri rapor edilir. Kopya girişiminde bulunan öğrenciler ise YÖK’ün belirlediği hususlar çerçevesinde gerekli disiplin prosedürleri uygulanmak üzere sınav salonundan ve sınav sisteminden çıkartılır.


ÜSD ara sınavlarında sistemsel sorun yaşayan, sınavı çakışan ya da mazeretleri dolayısıyla sınavlara katılamayan öğrencilerin aşağıdaki bağlantıda yer alan sorun bildirim formunu doldurması ve onlinesinav.karabuk.edu.tr internet sayfasında yayınlanacak olan duyuruları takip etmesi gerekmektedir. ÜSD sınav çakışması sorunu veya sistemsel sorunlar haricindeki mazereti olan öğrencilerin kendi durumunu belgelendirerek, adı-soyadı ve öğrenci numarası ile ilgili belgelerini Sınav Merkezi sinavmerkeziogrenci@karabuk.edu.tr adresine e-posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.

ÜSD ara sınavları hakkındaki sorunların bildirimi için aşağıdaki bağlantıda yer alan formu doldurunuz:

ÜSD VİZE SINAVI SORUN BİLDİRİM FORMUNOT: İşyeri Eğitimi ve Uygulaması yapan ve derslerini uzaktan eğitim ile gören öğrencilerin ÜSD sınavları UNIKA sınav sistemi üzerinden ve gözetimsiz (uzaktan) şekilde yapılacaktır.


Öğrencilerimize önemle duyurulur.